Црква „Вознесение Христово“ - Богомила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
Манастирот „Св. Спас“ во Богомила (3).jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Богомилска
Местоположба
Координати 41°35′18.5″N 21°28′15.3″E / 41.588472° СГШ; 21.470917° ИГД / 41.588472; 21.470917Координати: 41°35′18.5″N 21°28′15.3″E / 41.588472° СГШ; 21.470917° ИГД / 41.588472; 21.470917
Населено место Богомила
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Вознесение Христово
Осветување 19 мај 1996
Зограф Драган Ристиќ и Лазар Лекиќ
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Вознесение Христово (позната и како Свети Спас) — главна манастирска црква на Богомилскиот манастир во азотското село Богомила.[1][2]

Црквата се наоѓа над самото село, на стотина метри после објектот на основното училиште во селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата Вознесение Христово е осветена на 19 мај 1996 година. Фрескоживописот го имаат насликано Драган Ристиќ и Лазар Лекиќ.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Богомилска парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 5 август 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]