Црква „Св. Константин и Елена“ - Оморани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Константин и Елена
Селската црква во селото Оморани.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Богомилска
Местоположба
Координати 41°31′59″N 21°36′32″E / 41.53306° N; 21.60889° E / 41.53306; 21.60889Координати: 41°31′59″N 21°36′32″E / 41.53306° N; 21.60889° E / 41.53306; 21.60889
Населено место Оморани
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Константин Велики
Света Елена
Изградба 1871
1913
Зограф Димитрија Андонов-Папрадишки
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Константин и Елена — главна селска црква во азотското село Оморани.[1][2]

Црквата се наоѓа на самото сретсело и преовладува во однос на куќите околу.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата првин била изградена во 1871 година, но подоцна била запалена од страна на мештаните Албанци. Палењето на црквата се случило заради тоа што Албанците ја грабнале македонската девојка Венка, која потоа селаните Македонци со употреба на сила ја ослободиле и ја омажиле во селото Смиловци, поради што во знак на одмазда Албанците ја запалиле оморанската црква.

Црквата повторно била подигната во 1913 година од страна на Андреја Дамјанов, а била зографисана од страна на Димитрија Андонов-Папрадишки.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Богомилска парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 23 август 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]