Црква „Св. Архангел Михаил“ - Теово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Михаил
Црквата во Теовскиот манастир.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Богомилска
Местоположба
Координати 41°34′40″N 21°34′28″E / 41.57778° СГШ; 21.57444° ИГД / 41.57778; 21.57444Координати: 41°34′40″N 21°34′28″E / 41.57778° СГШ; 21.57444° ИГД / 41.57778; 21.57444
Нас. место Теово
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Архангел Михаил
Изградба 1994
Завршено 1998
Осветување 17 мај 1998
Зограф Драган Ристиќ, Лазар Лекиќ и Светозар Богдановски од Велес
Архитектонски опис

Свети Архангел Михаил — главна и единствена манастирска црква на Теовскиот манастир во велешкото село Теово, Општина Чашка.[1][2]

Се наоѓа над самото село, во непосредна близина на новото железничко стојалиште во селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата започнала да се гради на 18 мај 1994 година, кога бил поставен камен-темелникот од тогашниот митрополит Повардарски г. Михаил. Црквата била завршена четири години подоцна и била осветена на 17 мај 1998 година од митрополитите Тимотеј, Кирил, Петар и Стефан.[2]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Зографисана е од Драган Ристиќ, Лазар Лекиќ и Светозар Богдановски од Велес.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Богомилска парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 31 август 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]