Петар Преспанско-пелагониски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian cross.svg
Петар
Преспанско-пелагониски
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Преспанско-пелагониски митрополит и администратор на Австралиско-новозеландската епархија
Mitropolit Petar.gif
ЦркваМПЦ-ОА
ЕпархијаПреспанско-пелагониска епархија
Ракоположен14 јуни 1981
Службата завршилаво служба
ПретходникКлимент
Наследникво служба
Лични податоци
Роден29 мај 1946
Богомила, Велешко, Македонија
ЗанимањеМитрополит на МПЦ-ОА

Митрополит Петар, или целосна титула Митрополит Преспанско-пелагониски и администратор Австралиски и Новозеландски г. Петар, е митрополит на Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ и администратор на Австралиско-новозеландската епархија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Митрополитот Петар е роден во селото Богомила на 29 мај 1946 година. Неговото семејство било занаетчиско-земјоделско. Основното образование го завршил во родното место, а потоа се запишал на Богословија во 1966 година во Призрен. Во 1970 година завршил на Богословскиот факултет во Белград. Веднаш по дипломирањето, митрополитот бил поставен за професор на Mакeдонската православна богословиjа „Свeти Климeнт Охридски“ во Скопје. Во периодот 1972-1976 бил секретар на Полошко-кумановската епархија, а потоа бил назначен за парохиски свештеник во соборниот храм „Св. Великомаченик Димитриј“ во Скопје. До 1979 година бил и професор во Скопје. Во 1982 година завршувил постдипломски студии и магистрирал на Грeгориjанскиот унивeрзитeт во Рим на тeма „Тeологиjата на Свeти Климeнт Охридски во нeговитe дeла”. Кон краjот на 1995 година e назначeн за митрополит Австралиски.[1]

Митрополитот се замонашил на 19 јуни 1980 година во придворскиот манастир „Св. Великомаченик Гeоргиj” во Криви Дол, Скопје. За Митрополит на Прeспанско-битолската eпархиjа e избран на 2 април 1981 година, а хиротонисан бил на 14 јуни 1981 година во соборниот храм „Св. великомаченик Димитриj” во Скопје. Тој бил интронизиран е во Преспанско-битолската eпархиjа на 15 јуни 1981 година во соборниот храм „Св. великомаченик Димитриj” во Битола.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]