Скопска епархија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Macedonian cross.svg
Скопска епархија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Soborna Church Skopje2.JPG
Соборниот архиепископски храм
Основач МПЦ
Независност
Признавање православие
Поглавар г.г. Стефан
Седиште Скопје
Територија Скопски Регион
Власт
Јазик македонски, старословенски
Верници
Портал mpc-spe.mk


Карта на епархиите во Македонија.

Скопската епархија ја возглавува Неговото Блаженство архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан.

Најпознати цркви и манастири

Надворешни врски[уреди | уреди извор]