Брегалничка епархија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian cross.svg
Брегалничка епархија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Sv. Troica od Radoviš 20.JPG
Црква „Св. Троица“ - Радовиш
Основач МПЦ
Независност
Признавање православие
Поглавар Иларион
Седиште Штип
Територија Штип, Радовиш, Кочани, Пробиштип, Свети Николе, Македонска Каменица, Виница, Делчево
Власт
Јазик македонски, старословенски
Верници
Портал http://www.bregalnickaeparhija.org.mk


Карта на епархиите во Македонија.

Брегалничката епархија ја возглавува Неговото Вископреосвештенство митрополитот г. Иларион. Оваа епархија се протега на територијата на градовите: Штип, Радовиш, Кочани, Пробиштип, Свети Николе, Македонска Каменица, Делчево и Виница. Издавачката дејност во Епархијата е прилично развиена. Се јавуваат бројни црковно-канонски публикации. Брегалничката епархија го издава списанието „Троичник“, кој излегува од печат трипати годишно.

Митрополити[уреди | уреди извор]

Име Години на
управување
Митрополит Брегалнички г. Стефан 12 јули 1986 - 9 октовмри 1999
Митрополит Брегалнички г. Агатангел 26 ноември 2000 – 7 октомври 2006
Митрополит Брегалнички г. Иларион 22 август 2006 - денес

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Разгледница од Манастир Свети Пантелејмон, Кочанско, од 1909 година

Брегалничката епархија е поделена на четири архијерејски намесништва, кои и тие се состојат од повеќе парохии:[1]

Најпознати манастири и цркви:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Трајановски Александар, (2008), Возобнување на Охридската Архиепископија како Македонска Православна Црква и нејзиниот шематизам, Скопје, 345.