Европска епархија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Европска епархијаепархија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, која ја покрива територијата на Европа.

Историја[уреди | уреди извор]

Македонската православна црква „Св. Наум Охридски“ во Малме, Шведска

Европската епархија на МПЦ-ОА е формирана на 4 декември 1994 година и за прв надлежен архиереј е поставен митрополитот Горазд. Од 2006 година како надлежен архиереј за оваа епархија е поставен владиката Пимен. Епархијата има вкупно 35 црковни општини, од кои 13 се во Германија. Во рамките на епархијата се изградени три нови цркви, од кои две се осветени (во Тринген, Швајцарија и во Малме, Шведска), како и еден параклис во Берлин. Исто така, во рамки на епархијата се наоѓаат и црквите „Св. Никола“ во Мајнц и „Св. Богородица“ во Зиндфелинген, Германија.[1] На 26 октомври 2014 година, во Загреб, биле удрени темелите на црквата „Св. Злата Мегленска“ како прва македонска црква во Хрватска.[2]

Архерејски намесништва[уреди | уреди извор]

Европска епархија is located in Европа
Св. Наум Охридски - Малме
Св. Наум Охридски - Малме
Св. Наум Охридски - Тринген
Св. Наум Охридски - Тринген
Св. Никола - Мајнц
Св. Никола - Мајнц
Храмови на Европската епархија

Епархијата е поделена на четири архијерејски намесништва, и тоа:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Европската епархија на МПЦ-ОА стаса до 35 црковни општини“, Дневник, година XVIII, број 5591, вторник, 14 октомври 2014, стр. 5.
  2. „Ставени темелите на македонската црква во Загреб“, Дневник, година XVIII, број 5601, понеделник, 27 октомври 2014, стр. 4.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]