Пимен Европски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Европска епархија

Macedonian cross.svg
Пимен
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Otec Pimen.jpg
Европски митрополит
На должноста
2006 – во служба
Претходник Горазд
Наследник нема
Лични податоци
Роден(а) 3 октомври 1971
како Сотир Илиевски
Ресен
Националност Македонец
Професија Митрополит на МПЦ-ОА
Вероисповед Православен христијанин

Пимен (Ресен, 3 октомври 1971), роден како Сотир Илиевскивладика на МПЦ - ОА, митрополит на европската епархија[1].

Животопис[уреди | уреди извор]

Пимен е роден во Ресен во 1971 година. Уште како студент на Теолошкиот факултет, кај него се родила желбата да отиде во манастир, па по завршување на трета година факултет, заминал во Водочкиот манастир во Струмица во 1997 година, каде и го добил монашкиот потстриг. Набрзо потоа, станал игумен на истиот манастир, период кога и вонредно го завршил Теолошкиот факултет. На предлог на Синодот на МПЦ, како Архимандрит, заминал во Париз во 2004 година, на постдипломски студии на „Св. Сергеј“ факултетот, каде и ја обавува парохиската служба во тамошната црковна општина. За време на студиите, г. Пимен е хиротонисан, заедно со Методиј и Климент, при што станува викарен епископ Пољански и како таков е ракоположен на соборот на сите Македонски светии во октомври 2005 година во „Св. Софија“ во Охрид. Најпосле на 6 април 2006 е поставен за митрополит Европски, при што го сели седиштето на епархијата во Малме, Шведска[2].

Како митрополит, по барање на некои дневни весници и интернет портали пишува и колумни секогаш со теолошка содржина и смисла.[3]

Од осветувањето на иконостасот во Неиве

Библиографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Заревска, Радмила (5 јануари 2011). „На МПЦ-ОА и треба добар маркетинг“. Нова Македонија. Посетено на 2011-01-05.
  2. „ВИКАРЕН ЕПИСКОП ПОЛЈАНСКИ Г. ПИМЕН / INTERVIEW“. МПЦ - ОА. 3 мај 2005. Посетено на 2011-01-05.
  3. http://mpc.org.mk/vest.asp?id=4745

Надворешни врски[уреди | уреди извор]