Методиј Златанов

Од Википедија — слободната енциклопедија

Американско-канадска епархија

Macedonian cross.svg
Методиј
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Митрополит Американско-канадски
МитрополијаАмериканско-канадска епархија
Ракоположен2006
ПретходникКирил
Лични податоци
Роден24 август 1963
Берово
НационалностМакедонец

Отец Методиј Златанов (Берово, 24 август 1963) — македонски поет, педагог и архијереј на Македонската православна црква.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Во 2006 година, отец Методиј бил назначен за митрополитот на Американско-канадската епархија.[2]

Книжевно творештво[уреди | уреди извор]

Покрај со свештената дејност, отец Методиј се занимава и со книжевна дејност. Притоа, посебна карактеристика на неговата „визуелна поезија“, во која што рамноправно со текстот употребува и калиграматски, криптограмски и калиграфски решенија, а во некои книги тој додава и музиколошки елементи.[3]

Дела на отец Методиј[уреди | уреди извор]

  • „Тенабрае“ (поезија), 2016.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонски писатели, Друштво на писатели на Македонија, Скопје, 2004, стр. 93 - 94.
  2. Ратомир Грозданоски, Стефан Архиепископ Охридски и Македонски, Скопје, 2000.
  3. 3,0 3,1 Роберт Алаѓозовски, „Супер културен бренд“, Економија и бизнис, година 18, број 222/223, декември 2016/јанауари 2017, стр. 96-97.