Делчевско-каменичка епархија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Делчевско-каменичка епархија

Црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Делчево
Основач МПЦ
Независност
Признавање православие
Поглавар Марко
Седиште Делчево
Територија Делчево, Македонска Каменица
Власт
Јазик македонски, старословенски
Верници
Портал


Делчевско-каменичката епархија — една од 15-те епархии на Македонската православна црква. Формирана е со одлука на синодот во 2023 година и за нејзино седиште е избран градот Делчево, како дел од процесот за интеграција на Православната Охридска Архиепископија. За архијереј е избран епископот Марко Делчевско-каменички,[1] поранешен епископ на ПОА. Ова архијерејско намесништво ги опфаќа градовите Делчево и Македонска Каменица, заедно со селата во Пијанец.

До 2023 година епархијата била дел од Брегалничката епархија како архијерејско намесништво.

Парохии[уреди | уреди извор]

Намесништвото е поделено на неколку парохии:

  • Прва делчевска парохија - сместена во црквата „Св. Богородица“ во Делчево;
  • Втора делчевска парохија - со манастирите: „Источен петок-Балаклија“ и „Св. Кирил и Методиј“ во Делчево;
  • Ѕвегорска парохија -парохија со седиште во црквата „Св. Јован Крстител“ во село Ѕвегор. Други позначајни храмови во парохијата се: црквата „Св. Димитриј“ во село Габрово, манастирот „Св. Петка“ во село Селник, црквата „Св. Архангел Михаил“ во село Драмче, црквата „Св. Ѓорѓи“[2] во село Град и други.
  • Прва каменичка парохија - сместена во црквата „Св. Илија“ во Македонска Каменица. Парохоски свештеник е Димитар Темелков (сос. 2016);
  • Втора каменичка парохија - сместена во црквата „Св. Илија“ во Македонска Каменица. Парохоски свештеник е Ванчо Џаџовски (сос. 2016);
  • Трета каменичка парохија - сместена во црквата „Св. Илија“ во Македонска Каменица. Парохоски свештеник е Николчо Воиноски (сос. 2016);

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. САС на МПЦ (20. јуни 2023). „Соопштение (20.06.2023 14:38)“. mpc.org.mk. МПЦ. Посетено на 20. јуни 2023. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  2. Ферман за изградба и доградба на црквата св. Ѓорѓија во с. Град, Делчевско, Гласник на ИНИ, XIX/1, Скопје, 197-200