Кумановско-осоговска епархија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кумановско-осоговска епархија

Осоговски манастир
Основач МПЦ
Независност
Признавање православие
Поглавар Григориј
Седиште Куманово
Територија Куманово, Крива Паланка, Кратово
Власт
Јазик македонски, старословенски
Верници
Портал http://koe.mk


Кумановско-осоговска епархија — една од 15. епархии на Македонската православна црква - Охридска архиепископија (МПЦ-ОА).

Епархијата е создадена со одлука на Светиот Архиерејски Синод на МПЦ-ОА на 17 септември 2013 година, како една од наследничките на Полошко-кумановската епархија. Епархијата ја возглавува Неговото Високопреосвештенство митрополитот Григориј. Оваа епархија се протега на територијата на градовите: Куманово, Кратово и Крива Паланка.

Состав на епархијата[уреди | уреди извор]

Во минатото, во состав на епархијата влегувале следните архијерејски намесништва:

Денес, епархијата е поделена само на Кумановско-кратовско архијерејско намесништво и Кривопаланечко архијерејско намесништво.

Митрополити[уреди | уреди извор]

Манастири[уреди | уреди извор]

Најпознати манастири во оваа епархија се:

Издаваштво[уреди | уреди извор]

Во Кумановско-осоговската епархија се развива активна издавачка дејност, во рамките на која се издава епархискиот тромесечник „Тавор“.

Галерија[уреди | уреди извор]

Објект на епархијата во близина на црквата „Св. Ѓорѓи“ во селото Старо Нагоричане

Надворешни врски[уреди | уреди извор]