Ѕвегорска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ѕвегорска парохија — македонска православна парохија, дел од Делчевското архијерејско намесништво на Брегалничката епархија на МПЦ - ОА. Парохијата ги ошфаќа селата: Ѕвегор, Град, Габрово, Селник и Очипала. Парохиски свештеникот е Александар Васев (сост. 2018).

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Јован Крстител“
(парохиска црква)
Ѕвегор 2017 Црквата во Ѕвегор.jpg
Црква „Св. Илија“ Ѕвегор 1991 Црквата „Св. Илија“ во манастирот крај Ѕвегор (2).jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Град 1858 Селската црква во Град.jpg
Црква „Св. Архангел Михаил“ Град во изградба
Црква „Св. Димитриј“ Габрово 2017/2018 Црквата „Св. Димитриј“ во Габрово.jpg
Црква „Св. Петка“ Селник XIII-XIV век Црква „Св. Петка“ во село Селник (3).jpg
Црква „Св. Јован Крстител“ Очипала во изградба

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°58′03.8″N 22°48′27.9″E / 41.967722° СГШ; 22.807750° ИГД / 41.967722; 22.807750