Јосиф Полошки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јосиф


Полошка епархија
Полошки митрополит
На должноста
3 ноември 2013 – во служба
Претходник нема
Наследник нема
Лични податоци
Роден(а) 21 јануари 1982

Скопје
Националност Македонец
Професија Митрополит на МПЦ-ОА
Вероисповед Православен христијанин
Митрополитот кумановски и осоговски г. д-р Јосиф на богослужба во Куманово, декември 2021 година.

Митрополитот г. Јосиф (роден во Скопје на 21 јануари 1982) ја возглавува Полошката епархија која ги опфаќа градовите Тетово и Гостивар.

Животопис[уреди | уреди извор]

Јосиф Полошки е роден на 21 јануари 1982 година во Скопје. По завршувањето на основното образование, во 1997 година, се запишал во Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски” во Скопје, која ја завршил во 2002 година. Веднаш потоа го започнал монашкиот подвиг во братството на Бигорскиот манастир, а воедно, како вонреден студент се запишал на Православниот Богословски факултет: “Св. Климент Охридски” во Скопје, каде дипломирал во 2010 година, со одбрана на дипломскиот труд: “Богородица – почеток на Новиот завет”.

Замонашен е на 10 септември 2003 година од страна на неговиот надлежен архијереј, митрополитот дебарско-кичевски, господин Тимотеј. Следната, 2004 година бил ракоположен во ѓаконски чин. За еромонах бил ракоположен на денот на манастирската слава на Бигорската обител, на 7 јули 2006 година.

На 28 јуни 2012 година бил избран за Епископ Велички и бил поставен за викар на Скопската епархија, со која раководел Архиепископот охридски и македонски, господин господин Стефан.

По смртта на митрополитот Полошко-кумановски Кирил и делењето на епархијатра на две, на 17 септември 2013 година[1], Епископот Велички Јосиф бил поставен за прв митрополит на новоформираната Полошка епархија[2], односно бил хиротонисан на 3 ноември 2013 година во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Соопштение од Светиот Aрхиерејски Синод на Македонската православна црква (17.09.2013 19:53)
  2. На два дела поделена Полошко-кумановската епархија[мртва врска]
  3. Пополнети новоформираните епархии во Тетово и во Куманово. Архивирано од изворникот на 2013-09-21. Посетено на 2013-09-17.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]