Епископ Велички

Од Википедија — слободната енциклопедија

Епископ Велички е титуларен епископ на Македонската православна црква - Охридска архиепископија. Титулата најчесто ја носат викарни епископи. Називот потекнува од историската Величка епархија. За прв велички епископ се смета Св. Климент Охридски.

Досегашни Велички епископи:[уреди | уреди извор]