Јован Крушевско-демирхисарски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јован
Крушевско-демирхисарски
Крушевско-демирхисарски митрополит
ЦркваМПЦ-ОА
ЕпархијаКрушевско-демирхисарска епархија
Ракоположен20 јуни 2023
Службата завршилаво служба
Претходникнема
Наследникво служба
Лични податоци
Роден28 февруари 1966
Битола, Македонија
ВероисповедПравославен христијанин
ЗанимањеМитрополит на МПЦ-ОА

Митрополит Јован, целосна титула Митрополит Крушевско-демирхисарски г. Јован, познат и под световното име Зоран Вранишковски — митрополит на Крушевско-демирхисарската епархија на МПЦ.

Тој е поранешен егзахр на Српскатата православна црква во Македонија како архиепископ на Православната Охридска Архиепископија, позиција која ја добил по прифаќањето на Нишкиот договор во 2002 година. Пред тоа бил митрополит на Повардарската епархија.

По решавањето на црковниот спор помеѓу МПЦ и СПЦ во мај 2022 година, на 20 јуни 2023 година бил назначен за митрополит на новоформираната Крушевско-демирхисарска епархија како дел од процесот за интегрирање на структурите на ПОА во МПЦ.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]