Давид Стобиски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Давид Дремвитски (Јанко Нинов) — епископ на МПЦ-ОА и поет.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Нинов е роден на 27 јули 1972 година во Скопје. Студирал класична филологија на Филолошкиот факултет во Скопје. Член на ДПМ од 1993 година.

Автор е на книгите: Семири во сечило (поезија, 1992), Орјатско кале (поезија, 1992), Огласување на височината (поезија, 1993), Ојдипод (поезија, 1996). Добитник е на наградата на „Студентски збор“ за дебитантска книга.

Книги[уреди | уреди извор]

  • Семири во сечило (поезија, 1992)
  • Орјатско кале (поезија, 1992)
  • Огласување на височината (поезија, 1993)
  • Ојдипод (поезија, 1996)
  • Коработ или Враќање кон преданието (Скопjе Макавеj, 2004)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 184.