Горазд Европски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Европска епархија

Macedonian cross.svg
Горазд
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Горазд (митрополит).jpg
Европски митрополит
На должноста
1994 – 2006
Претходник нема
Наследник Пимен Европски
Лични податоци
Роден(а) 21 септември 1936
како Богољуб Димитриевски
Стрезовце, Кумановско
Починал(а) 28 декември 2020
Националност Македонец
Професија Митрополит на МПЦ-ОА
Вероисповед Православен христијанин

Митрополит г. Горазд (р. 21 септември 1936) — поранешен архијереј на Македонска православна црква - Охридска архиепископија со титула митрополит Европски.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е во Стрезовце, Кумановско на 21 септември 1934 година, со световно име Богољуб Димитриевски.

Основно образование завршил во родното место, а потоа се запишал на Богословијата во манастирот Раковица кај Белград, која ја завршува со успех. Потоа се запишува на Богословскиот факултет на Белградскиот универзитет, каде што дипломирал во 1964 година. По дипломирањето дошол во Скопје и извесно време работел како службеник во Македонската архиепископија.

По ракополагањето во презвитерски чин, бил поставен за парохиски свештеник при храмот „Света Петка“, а подоцна и во храмот „Свети великомаченик Георгиј“ во Чаир, во Скопје. Откако овдовел, бил замонашен во манастирот „Свети великомаченик Георгиј" во Криви Дол, добивајќи го името на еден од учениците на светите браќа Кирил и Методиј - Горазд. На 26 јули 1977 година бил хиротонисан за викарен епископ на архиепископот Доситеј, со титула епископ тивериополски.

Администрирал со Преспанско-битолската и со Злетовско-струмичката епархија (1979–1986). По поделбата на Злетовско-струмичката епархија, станува Струмички митрополит (1989–1994).

Во 1994 година, со формирањето на Европската епархија назначен е за прв митрополит на епархијата каде што останува сè до неговото повлекување во 2006 година.

По долго боледување се упокоил на 28 декември 2020 година, на 84 годишна возраст. Неговото вечно почивалиште се наоѓа во манастирот „Св. пророк Илија“ - Чардак, кај с. Мирковци, Скопска Црна Гора.

Наводи[уреди | уреди извор]