Прејди на содржината

Венијамин Таушановиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Венијамин Таушановиќ

Српски епископ
Бихачко-петровачки епископ
На должноста
1925 – 1929
Претходник -
Наследник Хризостом Јевиќ
Злетовско-струмички епископ
На должноста
1929 – 1934
Претходник Серафим Јовановиќ
Наследник Симеон Поповиќ
Браничевски епископ
На должноста
1934 – 1952
Претходник Јован Илиќ
Наследник Хризостом Воиновиќ
Лични податоци
Роден(а) 23 јануари 1884
Пирот
Починал(а) 28 мај 1952
Белград
Националност Србин
Професија Епископ на Српската православна црква
Вероисповед Православен христијанин

Епископ Венијамин (световно име Владимир Таушановиќ; 23 јануари 1884 во Пирот - 28 мај 1952 во Белград) бил српски епископ.

Венијамин своето средно образование го завршил во Белград, студирал во Кишинев а во 1912 година докторирал во Атина. На 11 мај 1913 година се замонашил Манастир Раковица.

Во периодот од 1929 - 1934 година бил Злетовско-струмички епископ, а од 1934 до 1952 бил Браничевски епископ.