Крупиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крупиште
Крупиште is located in Македонија
Крупиште
Местоположба на Крупиште во Македонија
Координати 41°50′32″N 22°15′1″E / 41.84222° N; 22.25028° E / 41.84222; 22.25028Координати: 41°50′32″N 22°15′1″E / 41.84222° N; 22.25028° E / 41.84222; 22.25028
Општина Карбинци
Население 336 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 2202
Надм. вис. 370 м
Крупиште на општинската карта
Крупиште во Општина Карбинци.svg

Атарот на Крупиште во рамките на општината

Крупиште — село во Општина Карбинци, во околината на градот Штип.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

За време на работите на хидросистемот Злетовица, при ископувањата во наоѓалиштето Грнчарица, во близината на селото Крупиште, била откриена населба од раниот неолит, при што биле пронајдени предмети и керамика чија старост е проценета на околу 6 000 години п.н.е. Малку подалеку бил откриен каменот на кој првата организирана човечка заедница во Македонија ги изработувала своите орудија од кремен. На тој начин, таа се смета за најстара неолитска населба на територијата на Македонија. На истата локација бил откриен скелетот, кој го добил името ''Славе Македонски'', за кого, според анализата на коските направена на Универзитетот во Глазгов, се претпоставува дека е стар 7 745 години, што го прави еден од најстарите скелети во Југоисточна Европа.[1]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Крупиште живееле 144 жители, сите Македонци.[2]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Крупиште имало 176 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 336 жители. Следува табела на националната структура на населението[4]

Националност Вкупно
Македонци 313
Турци 12
Роми 0
Албанци 0
Власи 0
Срби 10
Бошњаци 0
останати 1

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[5]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 144[2] 176[3] 478 653 828 755 625 492 433 336

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[5]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 478
1953 604 1 12 9 15 9 ... 3 653
1961 759 9 ... ... 13 ... 47 828
1971 702 14 1 ... 8 ... 30 755
1981 568 19 2 33 1 ... 2 625
1991 459 16 16 1 492
1994 410 8 15 433
2002 313 12 10 1 336

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Црквата „Св. Никола“
цркви

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постои изборното место бр. 2316 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[7]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 269 гласачи.[8]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. ШТИП - ТУРИСТИЧКИ ИНФОРМАТОР, Со мапа на градот. Штип: Општина Штип, 2011, стр. 36-37.
  2. 2,0 2,1 Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 230.
  3. 3,0 3,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.134-135.
  4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  5. 5,0 5,1 Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  6. „Горно-балванска парохија“. Брегалничка епархија. Посетено на 2010-08-17.
  7. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  8. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
  9. НОВИОТ ПАТ ШТИП – КОЧАНИ ЌЕ МИНУВА ПОКРАЈ РАНОХРИСТИЈАНСКИ Археолошки наоѓалишта

Надворешни врски[уреди | уреди извор]