Манастир „Св. Никола“ - Љубанци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Манастир „Св. Никола“ - манастирски комплекс сместен на падините на Скопска Црна Гора, кај селото Љубанци, во близината на Скопје.

Историја[уреди | уреди извор]

Манастирот опфаќа комплекс градби од 19 и 20 век. Поради поволната клима, за време на Втората светска војна, манастирот служел како воздушна бања за болните од туберкулоза. До 1960 година, манастирот функционирал како машки манастир, додека во 1998 година бил возобновен како женски манастир. Во 2015 година започнала конзервација и реставрација на конакот во манастирот.[1]

Архитектура и живопис[уреди | уреди извор]

Иконостасот во манастирската црква бил изработен од познатиот мајстор Дичо Зограф.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Се врши конзервација на манастирот „Св. Никола“ во Љубанци“, Дневник, година XIX, број 5715, петок, 13 март 2015, стр. 16.
  2. „Се врши конзервација на манастирот „Св. Никола“ во Љубанци“, Дневник, година XIX, број 5715, петок, 13 март 2015, стр. 16.