Црква „Св. Ѓорѓи“ - Радишани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Crkva-Sv.Gjrogji-Radishani-MK.JPG

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба

Карта

Место Радишани
Општина Бутел
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Изградба XVI век,
обновена во XIX век
Живопис 1631
Архитектонски опис

Свети Ѓорѓиправославен храм во населбата Радишани во градот Скопје. Според изгледот и начинот на изградбата таа потекнува од доцниот средновековен период односно XVI век и многу наликува (речиси е сосема иста) со блиската и соседна црква Свети Никола. Внатрешноста на црквата е живописана со фрески со карактеристична техника на сликарство. Црквата е сместена од левата страна на патот (главната улица Радишанска) и наоѓа на самиот врв на возвишението на кои се наоѓаат селските гробишта на Радишани, кои се дел од нејзиниот двор. Црквата Св.Ѓорѓи сѐ до крајот на шеесеттите години претставувала главна селска црква на Радишани.[1] Еднаш за време на турското владеење таа била разрушена, а потоа била обновена на почетокот на XIX век.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Трифуноски Јован. „Сеоска насеља Скопске котлине - развитак села, порекло становништво и привредне одлике“. Петти дел. Скопје, 1964, стр. 7