Љубански манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Љубански манастир
Дворот на манастирот со камбанаријата
Информации
Целосно имеМанастир „Св. Никола“ - Љубанци
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвети Никола
ЕпархијаСкопска
ЦрквиЦрква „Св. Никола“
Личности
Место
Местос. Љубанци, Општина Бутел Македонија Македонија
Координати42°6′35″N 21°28′10″E / 42.10972° СГШ; 21.46944° ИГД / 42.10972; 21.46944Координати: 42°6′35″N 21°28′10″E / 42.10972° СГШ; 21.46944° ИГД / 42.10972; 21.46944
Видливи остатоци1 црква, конаци, помошни објекти
Отворен за јавностда

Љубански манастирманастир во скопското село Љубанци.[1] Прогласен е за споменик на културата на Македонија.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Манастирот е сместен на падините на планината Скопска Црна Гора, веднаш над скопското село Љубанци, од каде води тесен асфалтиран пат.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Манастирот бил обновен во 1847 година.[2] Според месното прeдание, манастирот бил подигнат по видение во сон на селанецот Бојко Раев, кој станал и негов ктитор.[3]

Во текот на XIX и XX век, во манастирот доаѓало голем дел од населението за време на манастирскиот собор, кој се одржува и денес на 22 мај.[2]

Поради поволната клима, за време на Втората светска војна, манастирот служел како воздушна бања за болните од туберкулоза.[4]

Кон крајот на XX век, манастирот бил во лоша состојба, со полуразрушени конаци и пропадната црква.[2]

Градби во манастирот[уреди | уреди извор]

Од манастирскиот комплекс до денес се сочувани: манастирската црква, старите конаци и други помошни стопански објекти.

Црква „Св. Никола“ - Љубанци[уреди | уреди извор]

Црквата поседува зачуван живопис.[2] Иконостасот во манастирската црква бил изработен од познатиот мајстор Дичо Зограф.[4]

Конаци[уреди | уреди извор]

Околу храмот се наоѓаат два конака.[2]

Во 2015 година започнала конзервација и реставрација на конакот во манастирот.[4]

Монаштво[уреди | уреди извор]

До 1960 година, манастирот функционирал како машки манастир, додека во 1998 година бил возобновен како женски манастир.[4] Денес, во него живеат три монахињи.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Трифуноски, Јован Ф. (1971). Скопска Црна гора : природна средина, прошлост, насеља, становништво и привреда : (са скицама, фотографијама и картом) = Skopska Crna Gora : antropogeographische Forschungen. Скопје: Универзитет „Св. Кирил и Методиј“. OCLC 637308591.
  3. 3,0 3,1 „ФОТО ГАЛРЕЈА: Манастирот Свети Никола во скопско Љубанци“. zase.mk. Посетено на 2020-03-04.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 „Се врши конзервација на манастирот „Св. Никола“ во Љубанци“, Дневник, година XIX, број 5715, петок, 13 март 2015, стр. 16.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]