Црква „Св. Никола“ - Љубанци (манастирска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Љубански манастир Св. Никола 02.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба
Координати 42°6′35.7″N 21°28′10.7″E / 42.109917° СГШ; 21.469639° ИГД / 42.109917; 21.469639Координати: 42°6′35.7″N 21°28′10.7″E / 42.109917° СГШ; 21.469639° ИГД / 42.109917; 21.469639
Населено место Љубанци
Општина Бутел
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна и единствена манастирска црква на Љубанскиот манастир во скопското село Љубанци.[1] Црквата, заедно со целиот манастирски комплекс, е прогласена за споменик на културата на Македонија.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Манастирот е сместен северно од селото Љубанци, вгнезден во планинската падина на Скопска Црна Гора.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Народната традиција наведува дека црквата била обновена во 1847 година. Таа била подигната од истите мајстори и зографи, како и соборната црква „Св. Богородица“ во Скопје.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Храмот е релативно мал. Во текот на XX век, црквата се наоѓала во лоша состојба, како и целиот манастир.[2]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Црквата поседува живопис, кој потекнува од 1881 година.[2]

Иконостас[уреди | уреди извор]

Познатиот мајстор Дичо Зограф во 1853 година ги изработил престолните икони за црквата. Тоа биле иконите: „Богородица со Христос“, „Исус Христос Седржител“, „Св. Јован Претеча“, „Св. Никола“ и „Св. Троица Јерарси“.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Трифуноски, Јован Ф.; Трифуноски, Јован Ф. (1971). Скопска Црна гора : природна средина, прошлост, насеља, становништво и привреда : (са скицама, фотографијама и картом) = Skopska Crna Gora : antropogeographische Forschungen. Skopje: Универзитет „Св. Кирил и Методиј“. OCLC 637308591.
  3. „ИКОНОПИСНОТО ТВОРЕШТВО НА ДИЧО ЗОГРАФ ВО СКОПЈЕ И СКОПСКИОТ РЕГИОН“. preminportal.com.mk. Посетено на 2020-03-02.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]