Црква „Св. Богородица“ - Љубанци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Богородица
Црква „Св. Богородица“ - Љубанци.JPG

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба
Координати 42°6′25″N 21°27′20″E / 42.10694° СГШ; 21.45556° ИГД / 42.10694; 21.45556Координати: 42°6′25″N 21°27′20″E / 42.10694° СГШ; 21.45556° ИГД / 42.10694; 21.45556
Населено место Љубанци
Општина Бутел
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Богородица
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Богородица — гробјанска црква во скопското село Љубанци.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во самото село, а околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Историските податоци навестуваат дека црквата постоела од средниот век и дека била повторно подигната во 1920 година на стари темели.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Трифуноски, Јован Ф.; Трифуноски, Јован Ф. (1971). Скопска Црна гора : природна средина, прошлост, насеља, становништво и привреда : (са скицама, фотографијама и картом) = Skopska Crna Gora : antropogeographische Forschungen. Skopje: Универзитет „Св. Кирил и Методиј“. OCLC 637308591.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]