Црква „Св. Атанасиј“ - Визбегово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Црква „Св. Атанас“ - Визбегово (1).JPG

Поглед кон цркавата

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Скопско
Местоположба
Населено место Визбегово
Општина Бутел
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Атанасиј претставува главна црква во скопското село Визбегово. Градена е во поново време од самопридонес на жителите на селото. Во црковниот двор се сместени и селските гробишта.[1] Главниот патронат на црквата се слави на Атанасовден на 31 јануари секоја година.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „До црквата во Визбегово се оди по мачен пат“. Дневник. Посетено на 2011-04-09.
  2. „Прослава за Св. Атанасиј Велики во Визбегово“. Курир. 31 јануари 2011. Архивирано од изворникот на 2011-02-03. Посетено на 2011-04-09.