Црква „Св. Наум Охридски“ - Радишани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Наум Охридски Чудотворец
Crkva-Sv.Naum Ohridski-Radisani-MK.JPG

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба
Координати 42°3′18″N 21°27′20″E / 42.05500°СГШ 21.45556°ИГД / 42.05500; 21.45556Координати: 42°3′18″N 21°27′20″E / 42.05500°СГШ 21.45556°ИГД / 42.05500; 21.45556
Населено место Радишани
Општина Бутел
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Наум Охридски
Изградба 1936
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Наум Охридски Чудотворец е македонски православен христијански црковен храм во населбата Радишани во Скопје.[1] Сместен е во долот од десната страна на реката Серава на подножјето на ридот кој се издигнува кон североисток. Црквата е изградена како манастир во 1936 година, кога при ископувањето на темелите за изградба на овој храм селаните нашле остатоци од некој стар храм[2]. Во манастирот селаните вообичаено се собирале три пати годишно на денот на Св.Наум, на Крстовден и една недела пред Ѓурѓовден[3]. Со текот на времето и порастот на населбата Радишани таа станала главна соборна црква за целата населба и околните места, често посетувана за време на најголемите христијански празници, а во неа се извршуваат и венчавки и крштевки. Во дворот на црквата тече извор не лековита („чудотворна“) вода, а исто така се наоѓаат гробовите на двајца македонски владици.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. Трифуноски Јован. „Сеоска насеља Скопске котлине - развитак села, порекло становништво и привредне одлике“. Петти дел. Скопје, 1964 год. стр.7
  3. Трифуноски Јован. „Сеоска насеља Скопске котлине - развитак села, порекло становништво и привредне одлике“. Петти дел. Скопје, 1964 год. стр.7