Црква „Св. Јован Крстител“ - Љубанци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Јован Крстител
Манастир Св. Јован - Љубанци 05.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба
Координати 42°6′33.1″N 21°26′47.45″E / 42.109194° N; 21.4465139° E / 42.109194; 21.4465139Координати: 42°6′33.1″N 21°26′47.45″E / 42.109194° N; 21.4465139° E / 42.109194; 21.4465139
Населено место Љубанци
Општина Бутел
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Јован Крстител
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Јован Крстител — помала селска црква во скопското село Љубанци.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена западно од селото, а околу нејзе во понова време се подигнати камбанарија и конаци.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е направена во 1940-тите години.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Мирчевска Јовановиќ, Мирјана (11 септември 2017). „Во Љубанци голем број на верници во посета на црквата за празникот Свети Јован“. Канал 5. Посетено на 4 март 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]