Григориј IV (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Григориј IV
Архиепископ од околу 1691
Архиепископ до околу 1693
Претходник Герман
Наследник Игнатиј III
Роден 17 век
Починал 17 век
Други архиепископи со име Григориј

Григориј IV бил православен свештеник и охридски архиепископ во период во 1691 до 1693 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.