Арсениј II (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian cross.svg
Арсениј II
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од околу 1763
Архиепископ до околу 1767
Претходник Ананиј
Наследник нема
Доситеј II во 1958 г. по црковната обнова
Роден
Починал 18 век
Други архиепископи со име Арсениј

Арсениј II бил православен свештеник и последниот охридски архиепископ во период во 1763 година до 1767 година, кога бил принуден да поднесе оставка по која Охридската архиепископија била укината и нејзините епархии биле ставени под јуриздикција на Цариградската патријаршија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.