Прејди на содржината

Теовски манастир

Координати: 41°34′40″N 21°34′28″E / 41.57778° СГШ; 21.57444° ИГД / 41.57778; 21.57444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Теовски манастир
Манастирските конаци
Информации
Целосно имеМанастир „Св. Архангел Михаил“ - Теово
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвети Архангел Михаил
ЕпархијаПовардарска
ЦрквиЦрква „Св. Архангел Михаил“
Личности
Место
Местос. Теово, Општина Чашка Македонија Македонија
Координати41°34′40″N 21°34′28″E / 41.57778° СГШ; 21.57444° ИГД / 41.57778; 21.57444
Видливи остатоци1 црква, конаци, помошни објекти
Отворен за јавностада
Други информации(Богомилска парохија)

Теовски манастирманастир во азотското село Теово, Општина Чашка.[1]

Манастирот е сместен над селото, 250 метри оддалечен од главната селска црква „Св. Атанасиј“.

Во манастирот се одржуваат ликовни изложби.

Историја[уреди | уреди извор]

Пред 400 години, Турците го запалиле манастирот до темел. Скоро истиот е обновен.

Цркви[уреди | уреди извор]

Црква „Св. Архангел Михаил“[уреди | уреди извор]

Црквата „Св. Архангел Михаил“ е главната манастирска црква во целиот комплекс, по која е и наречен целиот манастир.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]