Црква „Св. Никола“ - Ораов Дол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св. Никола“ - Ораов Дол.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Богомилска
Местоположба
Координати 41°31′38.92″N 21°32′00.08″E / 41.5274778° СГШ; 21.5333556° ИГД / 41.5274778; 21.5333556Координати: 41°31′38.92″N 21°32′00.08″E / 41.5274778° СГШ; 21.5333556° ИГД / 41.5274778; 21.5333556
Населено место Ораов Дол
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска црква во азотското село Ораов Дол.[1][2]

Црквата се наоѓа во самото село.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Богомилска парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 24 август 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]