Црква „Св. Ѓорѓи“ - Ореше

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Црква „Св. Ѓорѓија“ во село Ореше.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Богомилска
Местоположба
Координати 41°38′5″N 21°24′8″E / 41.63472° СГШ; 21.40222° ИГД / 41.63472; 21.40222Координати: 41°38′5″N 21°24′8″E / 41.63472° СГШ; 21.40222° ИГД / 41.63472; 21.40222
Населено место Ореше
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Изградба ?
2004
Архитектонски опис

Свети Ѓорѓи — главна манастирска црква на Орешкиот манастир во азотското село Ореше.[1][2]

Црквата се наоѓа над селото, сместена веднаш до старите манастирски конаци.

Историја[уреди | уреди извор]

Нема податоци кога е започната нејзината изградба.

Црквата била обновена во 2004 година.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Богомилска парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 25 август 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]