Орешки манастир

Координати: 41°38′4″N 21°24′10″E / 41.63444° СГШ; 21.40278° ИГД / 41.63444; 21.40278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Орешки манастир
Старите манастирски конаци
Информации
Целосно имеМанастир „Св. Ѓорѓи“ - Ореше
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвети Ѓорѓи
ЕпархијаПовардарска
Цркви„Св. Ѓорѓи“
Личности
Место
МестоОреше, Општина Чашка, Македонија Македонија
Координати41°38′4″N 21°24′10″E / 41.63444° СГШ; 21.40278° ИГД / 41.63444; 21.40278
Видливи остатоци1 црква, стари и нови конаци, трпезарија, кујна
Отворен за јавностада
Други информации(Богомилска парохија)

Орешки манастир — обновен манастир во азотското село Ореше, сместен над селото.[1][2]

Манастирот е сместен во пазувите на планината Даутица, на оддалеченост од околу 3,5 километри од селото Ореше, во месноста Манастиришта.

Историја[уреди | уреди извор]

Манастирот бил обновен во 2004 година.[2]

Градби во манастирот[уреди | уреди извор]

Манастирскиот комплекс е составен од: манастирската црква, старите и новите манастирските конаци, како и други помошни објекти.

Црква „Св. Ѓорѓи“[уреди | уреди извор]

Главната манастирска црква е посветена на Свети Ѓорѓи, по која е и наречен целиот манастир.[2]

Конаци[уреди | уреди извор]

Во манастирот постојат стари и нови манастирски конаци. Воедно, манастирот поседува опремена кујна и трпезарија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Богомилска парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 25 август 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]