Црква „Св. Илија“ - Мартолци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Поглед на црквата „Св. Илија“ - Мартолци.JPG

Поглед на црквата „Св. Илија“ сместена на самото сретсело во Мартолци

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Богомилска
Местоположба
Координати 41°34′00″N 21°39′11″E / 41.56667° N; 21.65306° E / 41.56667; 21.65306Координати: 41°34′00″N 21°39′11″E / 41.56667° N; 21.65306° E / 41.56667; 21.65306
Населено место Мартолци
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Илија — македонска православна црква, сместена на самото сретсело во селото Мартолци, Општина Чашка, Македонија.

Црквата е изградена на местото на поранешната државна продавница, која постоела на самото сретсело, во непосредна близина на поранешното основно училиште во селото. Била изградена со средства на месното население.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]