Капиново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Капиново
Капиново во рамките на Македонија
Капиново
Местоположба на Капиново во Македонија
Капиново на интерактивна карта

Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Чашка
Област Азот
Шифра на КО 29028
Капиново на општинската карта
Капиново во Општина Чашка.svg

Атарот на Капиново во рамките на општината
Commons-logo.svg Капиново на Ризницата


Капиново — село во Општина Чашка, во околината на градот Велес.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Капиново — село во Општина Чашка. Селото е оддалечено 49 километри југозападно од градот Велес. Околни села се: Папрадиште и Ореше од запад, Нежилово од север, Црешнево и Бистрица од исток, и Богомила од југ.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото првпат се спомнува во 1480 година, но тоа старо село пропаднало. Денешното село е основано од доселеници од Порече.[1]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 2002 година во ова село не биле забележани жители.

Родови[уреди | уреди извор]

Капиново било македонско село.

Според истражувањата од 1967 година, родови во селото биле:

  • Доселеници: Китановци (5 к.) доселени биле од селото Тажево во Порече. Се знаело следното родословие: Илија (жив на 82 г. во 1967 година) Кочо-Стеван-Китан, основачот на родот кој се доселил; Станковци или Ристевци (4 к.) доселени од селото Црешнево во Порече; Тошевци (1 к.) доселени од селото Локвица во Порече.[1]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 2211 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на селски дом на селото Богомила.[2]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 235 гласачи.[3]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Капиново највеќе нараснало на 25 домаќинства, но поради големите иселувања селото целосно пропаднало. Иселеници има на многу места. Согле, Мартолци, Извор и Голозинци. Во селото Качарево во Војводина се иселиле 3 семејства. И на други места.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Трифуноски, Јован (1968). Област Бабуне и Тополке. Скопје.
  2. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  3. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]