Капиново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Капиново
Капиново is located in Македонија
Капиново
Местоположба на Капиново во Македонија
Регион Азот
Општина Општина Центар Чашка


Капиново е село во Општина Центар Чашка, во околината на градот Велес.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Капиново е село во Општина Чашка. Селото е оддалечено 49 километри југозападно од градот Велес. Околни села се: Папрадиште и Ореше од запад, Нежилово од север, Црешнево и Бистрица од исток, и Богомила од југ.

Историja[уреди | уреди извор]

Селото прв пат се спомнува во 1480 година, но тоа старо село пропаднало. Денешното село е основано од доселеници од Порече.[1]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 2002 година во ова село не биле забележани жители.

Родови[уреди | уреди извор]

Капиново било македонско село.

Според истражувањата од 1967 година, родови во селото биле:

  • Доселеници: Китановци (5 к.) доселени биле од селото Тажево во Порече. Се знаела следната генеологија Илија (жив на 82 год. во 1967 година) Кочо-Стеван-Китан, основачот на родот кој се доселил; Станковци или Ристевци (4 к.) доселени од селото Црешнево во Порече; Тошевци (1 к.) доселени од селото Локвица во Порече.[1]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Капиново највеќе нараснало на 25 домаќинства, но поради големите иселувања селото целосно пропаднало. Иселеници има на многу места. Согле, Мартолци, Извор и Голозинци. Во селото Качарево во Војводина се иселиле 3 семејства. И на други места.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Трифуноски, Јован (1968). Област Бабуне и Тополке. Скопје..