Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Ореше

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Црква Св. Богородица во Ореше 6595.JPG

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Богомилска
Местоположба
Координати 41°37′9″N 21°25′8″E / 41.61917° СГШ; 21.41889° ИГД / 41.61917; 21.41889Координати: 41°37′9″N 21°25′8″E / 41.61917° СГШ; 21.41889° ИГД / 41.61917; 21.41889
Нас. место Ореше
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Изградба ?
1967
Зограф Миле и Јован Мацеви
Архитектонски опис

Успение на Пресвета Богородица — главна селска црква во азотското село Ореше.[1][2]

Црквата се наоѓа на влезот во самото село, а околу нејзе се наоѓаат и селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Нема податоци кога е започната нејзината изградба.

Црквата била обновена во 1967 година.[2]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Фрескоживописана е од Миле и Јован Мацеви од Прилеп.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Богомилска парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 5 август 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]