Прејди на содржината

Дреново (Велешко)

Координати: 41°43′40″N 21°34′17″E / 41.72778° СГШ; 21.57139° ИГД / 41.72778; 21.57139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дреново
Дреново во рамките на Македонија
Дреново
Местоположба на Дреново во Македонија
Дреново на карта

Карта

Координати 41°43′40″N 21°34′17″E / 41.72778° СГШ; 21.57139° ИГД / 41.72778; 21.57139
Регион  Вардарски
Општина Чашка
Население 24 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 29023
Надм. вис. 780 м
Дреново на општинската карта

Атарот на Дреново во рамките на општината
Дреново на Ризницата

Дреново — село во северниот дел на Општина Чашка во горното сливно подрачје на реката Тополка.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е ридско на надморска височина од 600 метри, а од градот Велес е оддалечено 32,3 километри.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948281—    
1953321+14.2%
1961284−11.5%
1971212−25.4%
1981117−44.8%
ГодинаНас.±%
199162−47.0%
199454−12.9%
200235−35.2%
202124−31.4%

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 300 Македонци.[2]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 24 жители, од кои 15 Македонци и 9 лица без податоци.[3]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 450 536 281 321 284 212 117 62 54 35 24
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[4]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[5]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]

Родови[уреди | уреди извор]

Дреново е македонско село.

Според истражувањата од 1966 година, родови во селото:

 • Староседелци: Ѓоревци (4 к.), Мијовци (3 к.), Василковци (3 к.), Цветковци (2 к.), Митревци (2 к.), Павлеви (2 к.), Дочини (2 к.), Јанушеви (2 к.), Давчеви (2 к.), Ангелеви (1 к.), Глигурови (1 к.), Ицкови (1 к.), Саздови (1 к.), Ицеви (1 к.), Ацеви (2 к.), Ристеви (2 к.) и Ѓуровци (1 к.) предците на наведените родови живееле во месноста Селиште.
 • Доселеници: Кратовци (4 к.) доселени се од селото Горно Врановци. Основачот на родот се викал Арсо. Го знаат следното родословие: Димче (жив на 54 г. во 1966 година) Стојан-Андон-Арсо, кој се доселил во селото. Подалечно потекло овој род има од Кратовско; Скопјани (1 к.) доселени се од селото Долно Јаболчиште. Го знаат следното родословие: Ѓорге (жив на 30 г. во 1966 година) Димитрија-Лазо-Наум, кој се доселил. веројатно овој род подалечно потекло има од Скопско.[8]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Цркви

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 2206 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[9]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 29 гласачи.[10]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[11]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Иселеници од ова село има во пониските села Раштани, Бањица, Чашка, Рлевци и Еловец, но и во градовите Скопје и Велес.[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 3. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 4. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 5. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 6. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 7. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 8. 8,0 8,1 . Трифуноски, Ф. Јован. „Област Бабуне и Тополке“. Скопје, 1968. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)
 9. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 10. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.
 11. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 74. ISBN 9989-649-28-6.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]