Ново Село (Општина Чашка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ново Село
Ново Село во рамките на Македонија
Ново Село
Местоположба на Ново Село во Македонија
Ново Село на карта

Карта

Координати 41°36′12″N 21°38′53″E / 41.60333° СГШ; 21.64806° ИГД / 41.60333; 21.64806Координати: 41°36′12″N 21°38′53″E / 41.60333° СГШ; 21.64806° ИГД / 41.60333; 21.64806
Регион  Вардарски
Општина Чашка
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 29048
Надм. вис. 368 м
Ново Село на општинската карта

Атарот на Ново Село во рамките на општината
Ново Село на Ризницата

Ново Село — село во Општина Чашка, Велешко.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 150 Македонци.[2]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948168—    
1953188+11.9%
1961139−26.1%
1971103−25.9%
198175−27.2%
ГодинаНас.±%
199116−78.7%
19947−56.2%
20026−14.3%
20210−100.0%

Во селото во 2002 година живееле 6 жители, македонско население.

Според последниот попис од 2021 година, во селото немало жители.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 125 128 168 188 139 103 75 16 7 6 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[3]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[4]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[5]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]

Родови[уреди | уреди извор]

Според истражувањата од 1967 година, родови во селото:

  • Доселеници: Саздовци (1 к.), Лазови (1 к.) и Ѓорески (1 к.) доселени се, но не знаат точно од каде; Зарини (2 к.) доселени се од некое околно село; Здравевци (5 к.) се делат на Ставревци и Станчевци. Доселени се од селото Црешнево. Го знаат следното родословие: Блаже (жив на 56 г. во 1967 година) Ангеле-Ставре-Здраве, основачот на родот кој се доселил; Цветини (7 к.) доселени се после претходниот род од селото Голозинци.[7]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 2233 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на објект сопственост на богдан здравевски.[8]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 2 гласачи.[9]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

До крајот на Втората светска војна селото нараснало на 40 домаќинства. Потоа настапила силна миграција на населението во градот Велес (19 семејства) и во селото Чашка. други постари иселеници има во Стари Град (Анѓовци), Оморани (Бакаловци и Ќосевци), Превалец (Станчеви).[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
  3. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  4. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  5. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  6. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
  7. 7,0 7,1 . Трифуноски, Ф. Јован. „Област Бабуне и Тополке“. Скопје, 1968. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)
  8. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
  9. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]