Кале (Долно Палчиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кале
археолошко наоѓалиште
Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кале
Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°58′5″N 20°55′33″E / 41.96806° СГШ; 20.92583° ИГД / 41.96806; 20.92583Координати: 41°58′5″N 20°55′33″E / 41.96806° СГШ; 20.92583° ИГД / 41.96806; 20.92583
Основни податоци
Име Кале
Место Долно Палчиште
Општина Боговиње
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кале е археолошки локалитет во тетовското село Долно Палчиште. Локалитетот претставува утврдена населба од доцноантичкото време и средниот век. Се наоѓа веднаш над селото, на еден висок рид со зарамнето плато, каде што се гледаат траги од одбранбен бедем, грамади од градежен камен и фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Тумба - населба од неолитско време;
  • Дрмник - средновековна црква и некропола.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069