Црква „Св. Спас“ - Долно Палчиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Трета тетовска
Местоположба

Карта

Координати 41°58′9″N 20°55′24″E / 41.96917° СГШ; 20.92333° ИГД / 41.96917; 20.92333Координати: 41°58′9″N 20°55′24″E / 41.96917° СГШ; 20.92333° ИГД / 41.96917; 20.92333
Место Долно Палчиште
Општина Боговиње
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Завршено 1916
Архитектонски опис

Вознесение Христово или Свети Спас — македонска православна црква во тетовското село Долно Палчиште.[1] Се наоѓа на северозападниот раб на селото, во единственото македонско маало. Црвата е изградена во 1916 година, на место како во минатото имало црква посветена на св. Атанасиј. Денешната црква е посветена на Вознесението Христово, бидејќи старата црква на селото го носела тоа име, но во едни поплави целосно била уништена со сè селото. Потоа селаните го изградиле селото повторно, но овој пат погоре кон планината. И новоподигната црква повторно ја посветиле на стариот патрон.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Trifunovski, Jovan F. (1976). Polog (Etudes Anthropogeographiques) (француски) (1. изд.). Belgrad: Academie Serbe des Sciences et des Art.