Трета тетовска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Третата тетовска парохија е парохија која е под јурисдикција на Архиерејското намесништво од Тетово со главна парохиска црква „Св. Богородица“ во населбата Горна Чаршија. Неа ја опслужува протојереј-ставрофор Томислав Јосифовски. Во состав на оваа парохија покрај дел од градот опфатени се и селата: Сараќино, Долно и Горно Палчиште и Мала Речица.[1].

Цркви и манастири[уреди | уреди извор]

Парохијата има 7 цркви и тоа во:

име населено место изградена слика
Црква „Св. Богородица“ Тетово 1903/4 (втора) Bogorodica - Tetovo.jpg
Црква „Св. Сисој Велики“ Тетово 2021
Црква „Св. Атанасиј“ Сараќино крај на 20 век
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Сараќино Glavna crkva vo Sarakino.jpg
Црква „Св. Спас“ Долно Палчиште 1922
Црква „Св. Кирил и Методиј“ Горно Палчиште
Црква „Св. Ѓорѓи“ Мала Речица 13 век(прва), 1936(втора) Razrušena crkva - Rečica.jpg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-04-25.