Црква „Св. Сисој Велики“ - Тетово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Сисој Велики
македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Трета тетовска
Местоположба
Место Тетово
Општина Тетово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Сисој Велики
Завршено 2021
Осветување 1 август 2021
Архитектонски опис

Свети Сисој Великимакедонска православна црква во Тетово. Се наоѓа во градската населба Горно Маало, во горниот дел на градот, во дворот на црквата Св. Богородица. Издрадбата на црквата била завршена во 2021 година, а осветена била на 1 август 2021 година.[1]


Наводи[уреди | уреди извор]