Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Сараќино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Рождество на Пресвета Богородица
Glavna crkva vo Sarakino.jpg

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Трета тетовска
Местоположба

Место Сараќино
Општина Тетово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Архитектонски опис

Рождество на Пресвета Богородица — главната селска црква во тетовското село Сараќино. Се наоѓа во самиот центар на селото. Таа спаѓа во Третата тетовска парохија. Главниот патрон на црквата се прославува на Мала Богородица на 21 септември.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-04-27.