Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Сараќино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рождество на Пресвета Богородица

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Трета тетовска
Местоположба

Карта

Место Сараќино
Општина Тетово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Архитектонски опис

Рождество на Пресвета Богородица — главната селска црква во тетовското село Сараќино. Се наоѓа во самиот центар на селото. Таа спаѓа во Третата тетовска парохија. Главниот патрон на црквата се прославува на Мала Богородица на 21 септември.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-04-27.