Црква „Св. Кузман и Дамјан“ - Једоарце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Кузман и Дамјан
Македонска православна црква
Епархија Полошко-кумановска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Втора тетовска
Местоположба
Населено место Једоарце
Општина Тетово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Кузман и Дамјан
Изградба 1922
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“
Око на Провидението, детал од Царските двери на црквата

Свети Кузман и Дамјан позната и како Свети Врачи е главна селска црква во тетовското село Једоарце. Градена е на постари темели, додека денешниот објект е од 1922 година. Во дворот на црквата се наоѓаат и селските гробишта. Главниот патрон се празнува на 14 ноември на денот на Светите Кузман и Дамјан[1]. Црквата се наоѓа во Втората тетовска парохија.

Настани од 2001[уреди | уреди извор]

За време на конфликтот од 2001 година црквата била цел на повеќе вандалски оштетувања. Најмногу, во повеќе наврати страдал внатрешниот дел. Била палена влезната врата на црквата, а во внатрешноста биле уништени иконостасот, олтарот, иконите, фреските, шанданите, крстовите и други предмети, а била расфрлана и црковната документација. [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“ (македонски). Архиерејско намесништво Тетово. конс. 2011-01-16. 
  2. Во Једоарце, пред очите на сопствениците, се уништуваат куќите Качачки банди и натаму ги оштетуваат црквите“, Утрински Весник (посет. 16 јануари 2011 г). (на македонски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]