Црква „Св. Ѓорѓи“ - Лавце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Sv. Gjorgjija - Lavce.jpg

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Полошко-кумановска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Четврта тетовска
Местоположба
Населено место Лавце
Општина Тетово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Великомаченик Георгиј
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи е црква во тетовското село Лавце.[1] Според легендата црквата потекнува од средината на 19 век. Имено тука дошла некоја жена од Русија на која ѝ се сонило да направи црква. Таа сама ги редела камењата и направила објект што личел на црква. Одвај се влегувало, но поставила крст и му дала име на светецот. На тоа исто место, зачувувајќи ги старите ѕидови, лавчани изградиле нова црква, а до неа пред во 80те години и трпезарија каде што се собираат на селската слава „Св. Атанасиј“. Црквата била цел на кражби и оштетувања.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „свети Ѓорѓија во село Лавце“ (македонски). КИСС ТВ. 15.08.2009. конс. 2011-01-16. 
  2. Ефтоски, Гојко. „Оштетена и ограбена црква во село Лавце“, Утрински Весник, вторник, 01 април 2008 (посет. 16 јануари 2011 г). (на македонски)