Црква „Св. Атанасиј“ - Фалише

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Sv. Atanasij - Falishe 01.JPG

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Брвеничка
Местоположба

Место Фалише
Општина Брвеница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј I Александриски
Изградба 1985
Осветување 15 септември 1991
Живопис 1989
Зограф Павле Кузмановски
Архитектонски опис

Свети Атанасиј претставува главната селска црква во тетовското село Фалише. Изградбата на црквата е започната во 1985 година, а живописот е извршен во 1989 година. Две години подоцна на 15 септември 1991 година е осветена. Главниот празник на кој се слави патронот на црквата е Св. Атанасиј зимски на 31 јануари и Св. Атанасиј летен на 15 мај.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „П Р А З Н И Ц И кога се собира повеќе народ во црквите и манастирите во Тетовското архијерејско Наместништво“. Тетовско архијерејско намесништво. Посетено на 2010-08-23.