Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Сетоле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Рождество на Пресвета Богородица
македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Втора тетовска
Местоположба

Карта

Место Сетоле
Општина Тетово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Изградба 1862
Архитектонски опис

Рождество на Пресвета Богородица — главната селска црква во тетовското село Сетоле. Спаѓа во Втората тетовска парохија и е изградена во 1862 година на темели од постар објект. Некои од иконите се дело на Дичо Зограф[1]. Главниот патрон на црквата се прославува на Мала Богородица на 21 септември[2].

Настани од 2001[уреди | уреди извор]

Црквата „Св. Богородица“, како и повеќе цркви во тетовско за време на воениот конфликт во 2001 не била поштедена. Таа прво била насилно отворена, осквернавена, ограбена и демолирана. Оштетувања коишто биле направени во овој сакрален објект едно време го направиле неупотреблив. По завршетокот на кризата во 2001, црквата била обновена, додека тетовскиот резбар Будимир Апостолски го реставрирал стариот иконостас[3].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Оштетени се речиси сите цркви во тетовските села“. Дневник. Архивирано од изворникот на 2014-03-24. Посетено на 2011-01-17.
  2. Булески, Јован (21 септември 2010). „По повод одбележувањето на празникот Рождество на Пресвета Богородица, во тетовското село Сетоле се одржа голем црковно народен собир“. Кисс Тв. Архивирано од изворникот на 2014-03-24. Посетено на 2011-01-17.
  3. „Резбите на Будимир Апостолски го освојуваат светот“. Утрински Весник. Посетено на 2011-01-17.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]