Црква „Св. Спас“ - Лавце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Спас
Македонска православна црква
Епархија Полошко-кумановска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Четврта тетовска
Местоположба
Населено место Лавце
Општина Тетово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Вознесение Христово
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Спас е црква во тетовското село Лавце.[1] Црквата честопати била цел на сквернавења и кражби.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Стојанческа, Валентина (18.04.2008). „ЗАЧЕСТИЈА КРАЖБИТЕ ВО ЦРКВИТЕ И ВО МАНАСТИРИТЕ Во Божјиот дом само богохулник влегува со оружје“ (македонски). Време. конс. 2011-01-16. 
  2. „Ограбена црквата Свети Спас во Лавце“ (македонски). Кисс Тв. конс. 2011-01-16.