Црква „Св. Атанасиј“ - Џепчиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Sv. Atanasij od Džepčište 01.jpg

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Втора тетовска
Местоположба

Место Џепчиште
Општина Тетово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј Александриски
Живопис Павле Кузмановски
Архитектонски опис

Свети Атанасиј — црква во тетовското село Џепчиште. Црквата е градена во поново време. Фрескоживописот е изработен од Павле Кузмановски. Црквата била мета на крадци во повеќе наврати.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Оштетени и ограбени две цркви во Џепчиште“. Канал 5. 1 ноември 2010. Посетено на 2011-04-20.