Црква „Св. Петка и Св. Недела“ - Тетово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Петка и Св. Недела
македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Четврта тетовска
Местоположба

Карта

Место Тетово
Општина Тетово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка и Света Недела
Изградба 14 век; 2000 (сегашен објект)
Завршено 2007
Осветување 2007
Архитектонски опис

„Света Петка и Света Недела“црква во стариот дел на Тетово, во населбата Колтук. Црквата се наоѓа во дворот на храмот „Св. Никола“ веднаш до Споменикот на стреланите тетовци од 1944 година. Изградена е со средства на православни верници, пред сè, од стариот дел на Тетово, но и од целиот град. На 26 ноември 2000 година се положил и осветил камен темелник на празникот "Свети Јован Златоуст". При ископот на темелите биле пронајдени остатоци со димензии 3х2 на постара црква која потекнувала од 14 век. Точниот податок за постоењето и градбата на таа капела се сврзува со изградбата на помала црква посветена на Света Богородица, која се наоѓала преку реката Пена. Црква е посветена на две светици, бидејќи во Тетово немало црква посветена на св. Недела, а стариот храм бил посветен на св. Петка[1]. Поради воените дејства во Тетово во 2001, изградбата била стопирана, но во 2007 година комплетно е завршена и осветена[2].

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Осветена нова црква во Тетово“. Утрински Весник. 29 октомври 2007. Посетено на 2010-05-01.[мртва врска]
  2. „Осветување на црквата света Петка и света Недела во Тетово“. 1 ноември 2007. Посетено на 2010-05-01.